09:00 – 10:00
Prezence účastníků
10:00 – 10:20
Vítejte na BA 2019: slavnostní zahájení

Hana Landová, předsedkyně VV AKVŠ (ČZU) + zástupce hostující univerzity

Naše letošní společná konference začíná. Přejeme mnoho zajímavých setkání a inspirace!

 

PDF

10:20 – 10:35
Představení Knihoven VUT

Martin Fasura (VUT)

Letošní hostitelé představují své knihovny.

 

PDF

10:35 – 10:55
Bibliometrie v akademických institucích

Martin Souček (Národní muzeum)

Jakým způsobem dnes pracují a mohou pracovat akademické instituce s bibliometrickými daty? Jaké mají podklady, informační systémy, data z citačních rejstříků, možnosti dostat se k použitelným vnitřním evaluacím? Jak řeší rozpor vnějšího evaluačního tlaku v rámci aplikace Metodiky hodnocení a potřeby nastavit si interní specifický způsob hodnocení?

 

PDF

10:55 – 11:15
Bibliometrická podpora na Masarykově univerzitě

Michal Petr, MU

Vědecké publikování je svět plný myšlenek, inspirací, nových výzev a příležitostí. Není vždy snadné se ve velmi konkurenčním prostředí orientovat. V týmu s názvem Centrum pro scientometrickou podporu na Masarykově univerzitě věříme, že výhodu může mít ten, kdo dokáže prostředí analyzovat a nacházet v něm užitečné informace. Misí Centra pro scientometrickou podporu je proto za pomocí bibliometrických metod a při současném respektování principů dobré praxe v hodnocení výzkumu dešifrovat vědeckou komunikaci a poskytovat výsledky pro strategické záměry univerzity, fakulty, ale i jako analýzy publikačního portfolia jednotlivců.

Na několika konkrétních příkladech ukážeme, jak může být bibliometrie formou specializované služby užitečná pro různé úrovně univerzitního prostředí a jako podpůrný nástroj pro hodnocení výzkumu. S vědomím, že dobrá praxe se mnohdy nedodržuje a blibliometrie může svádět k nekontrolované algoritmizaci, neubráníme se zmínit důležitost adekvátního vzdělání, respektu k oborové různorodosti a zachovávání zdravého rozumu.

 

PDF

11:15 – 11:30
Přestávka na kávu
11:30 – 11:50
“Bibliometrie” na FF MU

Igor Hlaváč (FF MU)

 

PDF

11:50 – 12:10
Sponzorská prezentace: Albertina icome Praha
 

PDF

12:10 – 12:15
Nová knihovní platforma: budoucí akademické konsorcium ČR

Romana Applová (NTK)

 

PDF

12:15 – 12:25
Inspirace ze zahraničních cest

Krátké představení projektů podpořených z Fondu podpory zahraničních cest v roce 2019 a pozvánka na jejich postery.

 

PDF

12:25 – 12:45
Sponzorská prezentace: EBSCO
 

PDF

12:45 – 14:00
Přestávka na oběd
14:00 – 16:00
WORKSHOP 1
“Ale jak se o tom lidé dozvědí?” Marketing v knihovnách na sociálních sítích teoreticky a prakticky

David Humpolík (FSS MU)

Sociální sítě jsou dobrý sluha, ale o to lepší pán – zvlášť když je knihovníci umí efektivně využít. Přijďte si to vyzkoušet na vlastní kůži a odnést si zpátky do své knihovny nejen poznámky, ale i praktické zkušenosti a inspiraci.

Čeká Vás půlhodinová přednáška na téma teorie a praxe využití sociálních sítí v marketingu a PR knihovny. Co funguje, co ne, do čeho investovat čas (i peníze) a co rovnou vyřadit. Vše podpořeno zkušenostmi z více než 6ti let praxe správy profilu Knihovny FSS MU.

Následovat budou praktické úkoly, které budete plnit v týmu s dalšími dvěma kolegy. Podle zadání a mentoringu stvoříte 5+1 příspěvek na osvědčená a odzkoušená témata, které zaručeně přitáhnou pozornost. Zároveň společně nahlédneme i do tajemných zákoutí placené propagace a řekneme si argumenty, které přimějí ke schválení rozpočtu i toho nejtvrdohlavějšího ředitele/ředitelku.

14:00 – 16:00
WORKSHOP 2
Kontrola dodržování principů transparentnosti a dobré praxe ve vědeckých časopisech

Jiří Kratochvíl a Lukáš Plch (KUK MU)

V rámci workshopu budou účastníci nejdříve seznámeni s problematikou tzv. predátorských časopisů a jejich způsobem hodnocení v Knihovně univerzitního kampusu (KUK) založeném na předchozích odborných analýzách. Následně budou účastníci sami za asistence zaměstnanců KUK hodnotit několik titulů.

14:00 – 16:00
WORKSHOP 3
Jak poskytovat zpětnou vazbu a nenaštvat!

Hana Březinová (INSPIRATA)

” Víš, Evo, to konečné zařazování vypadá dobře, ALE teda hrozně dlouho ti to trvalo, měla jsi to mít už dávno…, ale jinak jsme rádi, že tě máme v týmu!”

Pokud je vám tato fráze povědomá, tak věřte, že nejste jediní, které zasáhl mor metody sdělování kritiky v podobě tzv. “sendvičové” zpětné vazby. Proč se sendviče pro sdělování ZV už dávno nepoužívají? Přijďte si poslechnout, jak správně komunikovat kritiku, aniž by se ten druhý cítil jako hlupák.

Sdělovat kritiku tak, abychom nepíchali do ega druhých je těžké, v práci, ve vztahu, …všude! Proto se tomu někdy radši vyhneme, abychom si tím neničili dobré vztahy. Dobrá zpráva je, že to jde! Během mé praxe ve firmách i ve vztazích se mi osvědčilo dodržení 4 jednoduchých zásad, jak kritiku sdělovat. Tyto zásady udělají i ze zdánlivě negativního tvrzení snadno přijatelnou zpětnou vazbu, kterou si lidé budou chtít poslechnout. Přijďte si prakticky vyzkoušet, jak na to.

NENÍ určeno pro vedoucí pracovníky (vedoucí oddělení, vedoucí/ředitele knihoven)!

14:00 – 16:00
DISKUZNÍ PANEL
Scientometrie a bibliometrie v prostředí vysokých škol

Diskutující:   Mgr. Igor Hlaváč,  Mgr. Michal Petr, PhDr. Radka Římanová, Ph.D., Ing. Martin Souček, Ph.D.

Cílem diskuzního panelu je zprostředkovat pohled odborníků z různých oborů a pracovních pozic v rámci prostředí vysokých škol na oblast scientometrie a bibliometrie. A to především v kontextu prostředí vysokých škol.

 

PDF

16:00 – 16:30
Přestávka na kávu
16:30 – 17:10
Workshopy: sdílení zážitků

Potkáme se a sdělíme si zážitky a hlavní výstupy z jednotlivých workshopů.

18:15 – 19:00
Exkurze do knihovny
19:00 – 23:00
Společenský večer
08:30 – 09:00
Prezence účastníků
09:00 – 09:15
2 x Fresh z Olomouce:
1. Není věda být “IN” aneb vzdělávání knihovníků v Knihovně UP

Kristina Mikešová (UP)

Střípky k pilotnímu projektu – e-learningový kurz „Elektronické informační zdroje pro KUP“. Stručné pojednání o tom, co nám to dalo, co vzalo, co si z toho odneseme a kam dál to můžeme posunout.

2. V knihovně jako doma aneb Common Learning Spaces v Knihovně UP

Helena Sedláčková (UP)

Prostorové výzvy pro knihovny dneška. Knihovníci jako zdatní designéři a jak jsme to pojali v Olomouci. To, co „oni“ – naši návštěvníci – potřebují, chtějí a přejí si, je každodenní otázkou pro knihovníky celého světa.

 

PDF

 

 

 

PDF

09:15 – 09:30
Vyřadit či nevyřadit? Do skladu s tvrdými daty

Dominik Bláha (ČZU) a Andrea Waltlová (FF MU)

Sklad plný skript. Intuice knihovníků říká, že mnoho z nich ve skladu leží celý rok. V každodenním shonu je to ale těžké sledovat přesně. Proto si Knihovna ČZU na základě open source prostředí vyvíjí aplikaci na monitorování půjčovanosti (zatím) skript ze skladu, aby byla k dispozici data pro důkladnější probírku a přestavění skladu. Je to první podobná aplikace, kterou vytváříme, a tak se chceme podělit o zkušenosti s prvními krůčky. Ukážeme také mobilní aplikaci, která vás upozorní na knihy k vyhledání, i když nejste zrovna u počítače s Alephem nebo u tiskárny s žádankami. Možná jako inspirace pro ostatní?

 

PDF

PDF

09:30 – 09:45
Digitalizační projekty Univerzity Karlovy

Milan Janíček (UK)

Od Digitool ke Krameriovi. Ukázka nejnovějších digitalizačních aktivit Ústřední knihovny Univerzity Karlovy. Práce se systémem Kramerius, převody dat a budování unikátních digitálních sbírek – i ve spolupráci s fakultami.

 

PDF

09:45 – 10:00
Makerspace – vzdělávací technologie jako součást služeb Ústřední knihovny FF MU

Roman Brück (FF MU), Igor Hlaváč (FF MU)

Ústřední knihovna FF MU se rozhodla jít cestou rozvoje a podpory technických kompetencí svých uživatelů. V rámci přednášky představí knihovníci koncept připravovaného prostoru Makerspace. Na konkrétní technologii 3D tisku ukáží, jak probíhá nastavování této služby nejen vzhledem k uživatelům, ale také směrem k interním procesům a nárokům na samotné knihovníky.
Během přestávky bude k dispozici praktická ukázka 3D tisku.

 

PDF

10:00 – 10:10
Give and Gain Day 2019 v Knihovně Pedagogické fakulty UK

Zuzana Formanová (PedF UK)

Knihovna Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy se zapojila do celostátní akce Give and Gain Day 2019, kterou již podeváté pořádala organizace Byznys pro společnost. Dobrovolníci z firem docházejí v rámci teambuildingu pomáhat do veřejně prospěšných institucí.
Nabídku práce pro dobrovolníky není nutné směřovat jen do období kolem květnového Give and Gain Day, ale je možné ji nabízet přes portál Zapojimse.cz po celý rok.

10:10 – 10:20
Dobročinná sbírka Srdce za knihu

František Vorel (JU)

Na sklonku roku 2018 uspořádala Akademická knihovna Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích první ročník dobročinné sbírky Srdce za knihu. Vzhledem k tomu, že šlo o první podobnou akci AK JU, museli se pořadatelé při její organizaci potýkat s několika výzvami, především administrativními. Rozpaky, které chvílemi ovládaly samotné organizátory, se díky nečekanému veřejnému zájmu brzy rozplynuly.

 

PDF

10:20 – 10:40
Sponzorská prezentace: Web of Science Group | A Clarivate Analytics Company
 
 

PDF

10:40 – 11:10
Přestávka na kávu
11:10 – 11:25
Firemní prezentace: Cosmotron
PREZI
11:25 – 11:50
CzechELib: aktuální informace

Jiří Burgstaller (CzechELib)

Financování EIZ přes CzechELib v letech 2021 a 2022 a financování EIZ po skončení projektu (roky 2023) – výhledy, rizika, možnosti.
ERMS – zapracování připomínek, odhadovaný harmonogram dalšího postupu. Systém pro vyhodnocování statistik využívanosti – dokončování, ladění a pozvánka pro správce institucí k testování.

 

PDF

11:50 – 12:10
Naše knihovny v číslech: jak hovoří statistiky?

Jan Kříž, místopředseda VV AKVŠ (FSS MU)

Číselná data z našich knihoven a novinky v online výkazu. Podívejte se spolu s námi na to, jak se některé ukazatele činnosti VŠ knihoven vyvíjejí v čase.

 

PDF

12:10 – 12:30
Zakončení konference a pozvánka na BA 2020

Děkujeme Vám za příjemné setkání v Brně a těšíme se příští rok na BA 2020 v …

 

PDF

Program konference ke stažení