09:00 – 09:05
Vítejte na BA 2020: zahájení konference

Hana Landová, předsedkyně VV AKVŠ (ČZU)

Letos trochu jinak … ale srdečně vás vítáme!

PDF
BLOK I. – přednášky

Cílem bloku je představit různé role knihoven z pohledu partnerů, kteří mají zásadní vliv na služby knihoven a jejich financování.

09:05 – 09:15
Knihovny jako partneři

Hana Landová (ČZU)

Také vidíte svou knihovnu jako skvělého partnera pro rozvoj výuky a výzkumné činnosti na Vaší univerzitě? A není vždy lehké navázat správná a fungující partnerství? Ale i tak to stojí zato a měli bychom to neustále zkoušet…

Hana Landová
Hana Landová působí jako ředitelka Knihovny ČZU a od roku 2016 i jako předsedkyně výkonného výboru AKVŠ. Magisterský titul získala na ÚISK FF UK. Následoval studijní pobyt na University of North Carolina – Chapel Hill podpořený nadací J. W. Fulbrighta a úspěšné absolvování doktorského studia  v oboru Informační věda na ÚISK FF UK. V rámci dalších odborných aktivit koordinovala přípravy mezinárodní konference ECIL 2016, která se konala v Praze. Má ráda hory a plavání ve studené vodě.

PDF
09:15 – 09:35
Strategický záměr MŠMT pro oblast vysokých škol na období od roku 2021

Šimon Stiburek (Odbor vysokých škol MŠMT ČR)

Jaký prostor dává nová strategie ministerstva vysokoškolským knihovnám? Jaká témata otevírá a jaké možnosti nabízí? Strategický záměr se knihoven explicitně dotýká jen velmi okrajově. To ale neznamená, že knihovny nemohou hrát významnou roli v transformaci vysokých škol s ohledem na trendy a reformy, které nás čekají. Rozvoj kompetencí studentů i akademiků, distanční vzdělávání, celoživotní vzdělávání, systematizace podpory doktorandů, hledání synergií ve výzkumné činnosti a mnohé další jsou oblasti, do kterých knihovny mohou proaktivně vstoupit.

Šimon Stiburek
Šimon Stiburek je na odboru vysokých škol MŠMT zodpovědný především za přípravu koncepčních dokumentů, zejména Strategického záměru ministerstva pro oblast vysokých škol na období od roku 2021. V minulosti se jako výzkumný pracovník věnoval otázce studijní úspěšnosti a sociální a akademické integraci studentů. Jako analytik v německé společnosti CHE Consult se zapojoval do realizace mezinárodních šetření a konzultačních projektů na vysokých školách v několika zemích Evropy.

PDF
09:35 – 09:45
Dotazy, přepojení
09:45 – 10:05
Operační program Jan Amos Komenský

Aneta Caithamlová (ředitelka Odboru koncepce a vedení operačních programů MŠMT ČR)

Cílem příspěvku je představení Operačního programu Jan Amos Komenský, který bude hlavním nástrojem implementace Evropských strukturálních fondů pro roky 2021-2027 pro oblast výzkumu, vývoje a vzdělávání. Operační program Jan Amos Komenský navazuje na Operační program Výzkum, vývoj a vzdělávání, ze kterého bylo/je investováno jen do oblasti vysokých škol mnoho miliard Kč. Cílem připravovaného programu je podpořit kvalitu a dostupnost vzdělávání na všech úrovních – počínaje předškolním vzděláváním a konče oblastí výzkumu a vývoje. Pro dosažení změn je potřeba zaměřit se jak na rovné příležitosti a zajištění spravedlivosti ve vzdělávání, tak na modernizaci obsahů a metod vzdělávání podporujících přístup k vysoce kvalifikovaným pracovním pozicím, k tranzici hospodářství a k adaptibilitě v profesní dráze každého jednotlivce, které ho ochrání před nezaměstnaností a chudobou. Excelenci a nezbytnou podporu výzkumu a vývoje je třeba podpořit zejména v těch oblastech, které mají potenciál přispět k dalšímu rozvoji společnosti a ekonomiky a které budou řešit celospolečenské problémy nejen na národní, ale také evropské úrovni.

Aneta Caithamlová je od roku 2017 ředitelka Odboru koncepce a vedení operačních programů na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy ČR a současně zástupkyní náměstka pro řízení sekce EU a ESIF. Předtím působila jako ředitelka Odboru finančního řízení OP a Vedoucí Oddělení finančního plánování. V oblasti Evropských strukturálních a investičních fondů působí přes 9 let a má praktické zkušenosti s programovým obdobím 2007–2013 a 2014–2020. V současné době má v gesci přípravu Operačního programu Jan Amos Komenský, jehož intervence budou zaměřeny na výzkum, vývoj a vzdělávání a bude realizován v programovém období 2021-2027.

PDF
10:05 – 10:15
Dotazy, přepojení
10:15 – 10:40
Projekt NCIP VaVaI: Struktura, řízení a možnosti spolupráce

Eva Dibuszová (CzechELib & VŠCHT Praha), Jiří Jirát (CzechELib & VŠCHT Praha)

V prezentaci bude představen Projekt sdílených činností (novinka „malé novely“ zák. 130/2002 Sb.) – Národní centrum informační podpory VaVaI, který navazuje na Projekt CzechELib z programu OP VVV. Sedmiletý projekt NCIP VaVaI je určen primárně ke kofinancování pořizování EIZ, zejména formou transformačních smluv na Gold OA – od r. 2021, tam, kde to je možné, dále k centrálnímu financování provozu NC CzechELib – od r. 2023 a nově k podpoře VaVaI formou vybudování platformy One Stop Shop for Researches (OSS4R). V druhé části prezentace bude shrnut aktuální vývoj týkající se již uzavřených smluv s dodavateli a smluv nově sjednávaných v rámci CzechELib.

Eva Dibuszová
Eva Dibuszová absolvovala VŠCHT Praha obor Anorganická chemie a materiálové inženýrství, titul Ph.D. získala v oboru Řízení a ekonomika podniku. Působila na Ústavu anorganické chemie a následně jako odborná redaktorka v Chemické redakci Státního nakladatelství technické literatury v Praze. Na VŠCHT Praha založila vysokoškolské vydavatelství (1990). V roce 2013 vybudovala a dosud vede Centrum informačních služeb VŠCHT Praha, jehož součástí je vydavatelství, integrovaná knihovna VŠCHT Praha, NTK a knihovna ÚOCHB AV ČR a úsek IT – vývoj a podpora (2013). Je spoluautorkou projektu CzechELib a v roce 2017 se stala první ředitelkou nově budovaného Národního centra CzechELib a jako konzultantka v něm působí dodnes. V současné době vede Odbor pro strategii a rozvoj NTK. Své dosavadní zkušenosti využila při koncipování a spoluautorství projektu NCIP VaVaI, který by měl být zahájen 1. ledna 2021 a v němž by měla zastávat pozici Hlavního odborného garanta.

Jiří Jirát
Působí jako odborný asistent na Fakultě chemické technologie VŠCHT Praha, na Ústavu informatiky a chemie; zároveň je členem Centra informačních služeb VŠCHT Praha jako specialista na chemické databáze. Specializuje se na výuku chemické informatiky na VŠCHT Praha a na využití moderních webových technologií v odborném e-publikování (např. s organizací IUPAC). Má též zkušenosti mimo akademickou sféru – v letech 2000-2002 pracoval ve firmě Systinet BV (softwarová firma v oblasti webových technologií); 2011-2017 působil také jako Elsevier Freelance Trainer (odborný školitel firmy Elsevier) pro databáze Reaxys (pro ČR a SR), Scopus, ScienceDirect, Embase (pro ČR). Od r. 2017 vede Licenční a administrativní jednotku v projektu CzechELib – Národní centrum pro elektronické informační zdroje.

PDF1
PDF2
10:40 – 10:50
Dotazy, přepojení
BLOK II. – diskuzní fórum
10:50 – 11:50
Panelová diskuze: Strategické priority knihoven vysokých škol
Hana Landová (ČZU)
Radka Římanová (UK)
Šimon Stiburek (Odbor vysokých škol MŠMT ČR)
Jakub Fischer (VŠE)

V diskuzním panelu představí pozvané osobnosti svůj pohled na téma přínosu a tvorby strategií.

Diskutovat budou zástupkyně vedení akademických knihoven, zástupce Ministersva školství, mládeže a tělovýchovy ČR a zástupce vedení vysoké školy.

prof. Ing. Jakub Fischer, Ph.D.
Profesor oboru Hospodářská politika. Děkan Fakulty informatiky a statistiky VŠE. V letech 2006–2010 byl proděkanem FIS pro vědu a výzkum, v období 2010–2018 působil jako prorektor VŠE pro strategii, z toho od roku 2014 jako statutární zástupce rektorky VŠE. Ve své pedagogické, vědeckovýzkumné i publikační činnosti se zaměřuje na oblast sociálně-hospodářské statistiky a národního účetnictví, zejména na problematiku statistického zachycení sociálních, ekonomických a environmentálních jevů a procesů. Působí v řadě odborných organizací, např. v České statistické společnosti, České demografické společnosti, České společnosti ekonomické, Jednotě českých matematiků a fyziků a v Mezinárodním statistickém institutu (ISI), je členem několika vědeckých a akademických rad vysokých škol a fakult. Působí jako soudní znalec ve specializaci statistika. Je členem Akademického sněmu Akademie věd ČR, v letech 2012–2017 předsedal Radě vysokých škol. Formou příležitostných popularizačních přednášek přibližuje ekonomickou statistiku studentům různých typů středních škol.

11:50 – 12:30
Diskuze účastníků: Aktuální situace ve VŠ knihovnách

Jaká je aktuální situace ve Vaší knihovně? V závěru programu bude možnost sdílet aktuální zkušenosti, případně klást dotazy kolegům (živě či v rámci chatu, který bude k dispozici).