DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ

Konference se budete moci zúčastnit, jen pokud u registrace

prokážete bezinfekčnost systémem O-N-T

09:00 – 10:00
Prezence účastníků
10:00 – 10:05
Vítejte na BA 2021: zahájení konference

Hana Landová, předsedkyně VV AKVŠ (ČZU)

Pohodlně se usaďte, začíná další ročník konference Bibliotheca academica.

PDF
10:05 – 10:15
Úvodní slovo

doc. RNDr. Miroslav Brzezina, CSc., rektor (TUL)

Úvodní slovo zástupce Technické univerzity v Liberci.

10:15 – 10:35
Jak reagovat na změny

Martin Vasquez, kouč a mentor (IMPRO INSTITUT)

Živá inspirativní přednáška o schopnosti reagovat na změny, o inovacích a adaptabilitě. Na začátku si společně projdeme poznatky neurologie, které odpovídají na otázku: „jak zvládnout nějakou nepřipravenou situaci?“. Improvizace vyžaduje zvládnutí stresu, pohotovost, kreativní myšlení i schopnost nacházet nová neotřelá řešení. Ukážeme si techniky, jak improvizaci rozvíjet a tuto dovednost využívat, když je jí skutečně potřeba.

10:35 – 11:00
E-learning a blended learning při rozvoji kompetencí studentů na FMV VŠE

doc. Ing. Pavel Hnát, Ph.D., proděkan pro pedagogickou činnost (Fakulta mezinárodních vztahů VŠE)

Fakulta mezinárodních vztahů patří mezi špičkové vzdělávací instituce v oblasti ekonomie, businessu a ekonomické diplomacie. V rámci rozvoje kompetencí studentů využívá jednak plně interaktivní e-learningový zdroj Skills 4 Study, jenž pomáhá studentům rozvíjet dovednosti, které potřebují k úspěchu ve studiu a k přípravě na profesionální kariéru, jednak další formy blended learninu na platformách MS Teams, Sharepoint a v budoucnu také LMS Moodle. Ve spolupráci s Centrem informačních a knihovnických služeb VŠE se fakulta v těchto formách zaměřuje zejména na akademické dovednosti, jako je kritické myšlení a akademické psaní, a na obecnější dovednosti, jako je skupinová práce a osobní rozvoj. Kromě popisu současného stavu nastíníme také možné budoucí role vysokoškolských knihoven v blended learningu zaměřeném na rozvoj kompetencí studentů.

PDF

11:00 – 11:20
Přestávka na kávu

11:20 – 11:30
Sponzorská prezentace I: Albertina icome Praha
11:30 – 11:40
Sponzorská prezentace II: ProQuest / Ex Libris
11:40 – 12:00
Alma start UK – případová studie

Radka Římanová (UK)

Univerzita Karlova se rozhodla proměnit prostředí na management služeb knihoven z provozu několika izolovaných systémů do jednotné platformy pro provoz hybridních knihovních služeb. Bylo třeba najít systém, který spojí služby nad tradičními i elektronickými informačními zdroji. Systém byl vyhledáván v rámci jednacího řízení s uveřejněním. Tato forma veřejné zakázky umožnila dostatečný průzkum trhu a možnost konzultace zadání s potencionálními dodavateli již v průběhu zakázky. Zakázka byla zakončena uzavřením smlouvy se společností Ex Libris a pořízením systému Alma, včetně discovery systému PRIMO. Implementační fáze trvala devět měsíců. Klíčovou roli za Univerzitu Karlovu hrál tým Ústřední knihovny, který se však po celou dobu opíral o podporu a spolupráci s fakultními knihovnami. Změna systému se dotýká cca tří set knihovníků Univerzity Karlovy. Od začátku září se však změna týká i celé akademické obce. Pro ně je výkladní skříní systém PRIMO. Případová studie seznámí posluchače s klíčovými body tohoto významného projektu.

PDF

12:00 – 12:20
Sponzorská prezentace: EBSCO

12:20 – 12:45
Přes deset let v inovacích: Vítr fouká, ale plamen hoří

Adam Hazdra (LMC)

Adam Hazdra vystudoval řízení inovací v Anglii. Byl konzultantem v inovačním inkubátoru i inovační agentuře. V LMC se 7 let věnuje, hádejte čemu? Inovacím, jak jinak! Napsal o inovacích knížky. Není mu z toho ale po všech těch letech blbě? Někdy. Ale pořád mu to stojí za to. Přijďte si poslechnout, jak se jeho pohled na zlepšování vyvíjí, jaké to je na vrcholu i v následném sešupu, kde brát několikaletou motivaci apod.

12:45 – 14:30
Přestávka na oběd
14:30 – 16:30
WORKSHOP 1
Změna

Martin Vasquez, kouč a mentor (IMPRO INSTITUT)

Workshop navazující na přednášku.

Pozn.: pro max. 20 účastníků, registrace nutná.

14:30 – 16:30
WORKSHOP 2
Na sádle smažený, na sluníčku sušený workshop

Adam Hazdra (LMC)

Workshop navazující na přednášku.

Pozn.: pro max. 20 účastníků, registrace nutná.

14:30 – 16:30
WORKSHOP 3
Naučme se rozzlobit (práce se stresem)

Kristina Sarisová (psycholog v psychoterapeutickém a poradenském Centru Hladina)

V rámci dvouhodinového semináře s názvem “Naučme se rozzlobit” se účastníci seznámí s tím, co je to agrese, jak se může projevovat na fyzické a psychické úrovni, proč je dobré svou agresi adekvátně a přiměřeně projevovat a co se může dít s agresí, kterou si nepřiznají nebo jí potlačí. Dále bude pozornost věnována technikám zvládání vlastní agrese, kdy se posluchači mohou nechat inspirovat tipy, jakým způsobem lze svou agresi zdravě zvládat a projevovat tak, aby neškodila jim ani jejich okolí.

Pozn.: pro max. 20 účastníků, registrace nutná.

14:30 – 16:30
OBOROVÁ SEZNAMKA
Jak nepít na rautu sám

Radka Římanová (UK)

Být vyslán na služební cestu je jednou z met, kterých lze v zaměstnání dosáhnout. Takový vyslanec dostává důvěru, že bude dobře reprezentovat své pracoviště, byť jen jako posluchač a zároveň, že je připraven dozvědět se něco nového, a dokonce o tom po návratu povyprávět. Jsou lidé, pro které je služební cesta na konferenci Bibliotheca academica samozřejmá a každoroční a moc se těší, jak se potkají se “starými známými”. Takoví lidé se halasně pozdraví, obejmou a začnou mluvit v kódech, šifrách a náznacích. Oni ví, o čem mluví a ví, na koho se těšili. Ale, co my, kteří jsme tu poprvé? My těm šifrám nerozumíme a zdá se nám, že o nás nikdo nestojí. Kde jsme se to vlastně ocitli a je tu vůbec někdo zvědavý na to, co si myslíme a co se nám zdá trochu divné? Není lepší se schoulit v zadní řadě a na raut ani raději nejít…? A co je to vlastně ta “asociace”?

Pozn.: pro max. 20 účastníků, registrace nutná.

14:30 – 15:30
Koperníkův obrat, psychologie změny

Tomáš Vašák (psycholog a psychoterapeut)

Přednáška pro ty, kteří se nemohou nebo nechtějí účastnit workshopu či seznamky.

Pozn.: počet účastníků neomezen, není nutná registrace.

PDF
16:30 – 17:00
Přestávka na kávu
17:00 – 17:45
Exkurze v Univerzitní knihovně TUL
19:00 – 23:00
Společenský večer
08:30 – 09:00
Prezence účastníků
09:00 – 09:05
Dobré ráno … a jedeme dál

Hana Landová, předsedkyně VV AKVŠ (ČZU)

09:05 – 09:20
Novinky z ECIL

Pavla Vizváry (MU)

MP4
09:20 – 09:40
Proč se neinspirovat u e-shopů? Nabídněme našim uživatelům nové služby.

Zuzana Formanová, Monika Horáková, Zuzana Vrbová (UK)

09:45 – 09:55
Stáž pod křídly AKVŠ aneb Ať žije katalogizace

Helena Sedláčková (UPOL)

PDF
10:00 – 10:10
UPOL – NTK – UPOL aneb Cesta tam a zase zpátky

Romana Applová (UPOL)

PDF
10:20 – 10:40
Sponzorská prezentace: Emerald

10:40 – 11:10
Přestávka na kávu
11:10 – 11:30
Sponzorská prezentace: Accucoms
11:30 – 11:50
Knihovny.cz: příležitost pro akademické knihovny?

Martin Krčál (Knihovny.cz)

Portál Knihovny.cz funguje již 5 let a za dobu své existence prokazuje, že jde skutečně o důležitý projekt českého knihovnictví, který naznačil své možnosti zejména v době covidu. V příspěvku budou zmíněny stěžejní funkce portálu a budou prezentovány jeho přínosy pro akademické knihovny. Představeny budou také plány portálu do budoucna.

PDF

11:50 – 12:10
Přípravy na novou knihovní platformu

Pavel Synek (NTK)

NTK spolu s dalšími zástupci akademických knihoven v situaci, kdy se jeden z u nás rozšířených knihovních systémů (Aleph) blíží konci svého životního cyklu, vyhodnotila, že je nutné uvažovat, jak a čím tento systém nahradit. Prostřednictvím IPs OP JAK se tak otevírá zajímavá možnost, kdy můžeme spojit své síly, definovat a následně realizovat koncept společné knihovní platformy, která bude odpovídat současným technologickým standardům a umožní vzájemnou spolupráci institucí. Výzva, jež byla v květnu adresována vedení veřejných vysokých škol a jejich knihovnám, se však neomezuje pouze na uživatele systému Aleph, ale podporuje zapojení knihoven, jež projeví zájem přejít na společnou platformu, bez ohledu na stávající knihovní systém. Prezentace krátce seznámí posluchače s hlavními ideami zamýšleného projektu, aktuálním stavem a dalšími chystanými kroky.

PDF

12:10 – 12:30
Konstituování Národního centra pro informační podporu VaVaI

Eva Dibuszová (VŠCHT/NTK)

Hlavní a finančně nejnákladnější aktivitou projektu NCIP VaVaI je zachování kontinuity služeb CzechELib. Prezentace představí i další projektové aktivity, které vytvářejí široké spektrum pokročilých informačních služeb pro VaVaI. Vedle kontaktních i on-line služeb pro akademickou i firemní sféru jde zejména o podporu postupů i standardů v rámci Open Science i o pokročilé softwarové nástroje.

PDF

12:30 – 12:45
Pozvání na BA 2022 a zakončení konference

Hana Landová, předsedkyně VV AKVŠ (ČZU) + zástupce hostitelské knihovny

Kde se potkáme na BA 2022? A pár slov závěrem, než se rozjedeme domů.

PDF
Program konference ke stažení