Úvodní slovo děkana FSS MUNI

prof. PhDr. Stanislav Balík, Ph.D.

Stanislav Balík je český politolog, historik a skaut. Ve svém oboru se specializuje především na moderní českou politiku, komunální politiku, církevní dějiny a studium nedemokratických režimů. Od roku 2002 působí na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity, kde byl v dubnu 2019 zvolen děkanem. Od r. 2002 je členem Zastupitelstva obce Bludov, kde předsedá Komisi školské, kulturní, mládeže a sportu. Je také předsedou redakční rady měsíčníku Bludovan. Od r. 2015 je předsedou správní rady Nadace Karla Staršího ze Žerotína.

Workshop A: Magie týmů

Na workshopu se podíváme na téma skupinové dynamiky a toho, jaké psychologické procesy se obvykle dějí mezi lidmi v týmu a jak s nimi pracovat, jak je podpořit nebo eliminovat. Rozděleni na dva týmy si vyzkoušíme několik her a podíváme se, co se během nich s týmem stalo a jak to využít v praxi.

Mgr. Hana Březinová

Hanka založila Inspiratu s vizí dělat rozvoj lidí zábavně a užitečně. Je vystudovaná psycholožka a certifikovaná koučka a terapeutka. Má několik let zkušeností z managerských pozic v oblasti HR, kde vedla týmy, nastavovala strategie a firemní kulturu. Nyní má tu čest vést tým šikovných lektorů. Její srdcové téma je leadership a vše co s ním souvisí. Baví ji pomáhat lídrům být slyšeni a respektováni (učit je prezentovat své vize, stavět strategie, vhodně komunikovat…) a pomáhat lidem stát se silnými osobnostmi díky koučinku nebo individuálním tréninkům.V oblasti HR působí jako mentor a konzultant.

Mgr. Anna Pacltová

Vystudovala psychologii zaměřenou na oblast práce a řízení lidských zdrojů. Z hlediska psychologie se věnuje otázkám osobnosti člověka, jeho motivace a komunikace. Zajímá se i o souvislosti angažovanosti zaměstnanců a syndrom vyhoření v organizacích, kterému se věnovala i ve své diplomové práci. Při vedení týmu a práci s lidmi uplatňuje metodu motivačních rozhovorů. Dále se věnuje psychodiagnostice a vyhodnocování psychologických profilů ve firmách. Komunikaci se zákazníky i dodavateli si kvalitně procvičila při pořádání eventů ve firemním i neziskovém sektoru. Ve Inspiratě ji potkáte jako lektorku komunikačních témat a HR konzultantku.

Workshop B: Nevšímáte si dat? Uživatelé si (možná) přestanou všímat vás.

Sběr statistických dat v knihovnách nám umožňuje meziroční sledování základních ukazatelů o naší vlastní knihovně i srovnání s jinými VŠ knihovnami. Umíme ale využít potenciál, který nám různá data v knihovnách nabízejí? Kromě každoročně sbíraných ukazatelů a jejich vypovídací hodnoty se na workshopu zaměříme i na ukazatele průběžného „zdraví knihovny“, které mohou být vypočtené či odvozené buď od dat, která už v knihovnách sbíráme, nebo je lze snadno získat propojením s dalšími systémy. Jak tato data interpretovat a k čemu nám mohou být užitečná? Které ukazatele jsou pro průběžné sledování zdraví knihovny klíčové? Na tyto otázky se pokusíme společně na workshopu KAM 2021 hledat odpovědi. Žádná matika, ale společného přemýšlení nás čeká dost.

Ing. Václav Šubrta

Vašek je ředitelem Centra informačních a knihovnických služeb na VŠE. Náturou ajťák, který má rád, když se optimalizuje jen tam, kde to skutečně může něco zajímavého přinést. Zastánce zachování možnosti kreativity a improvizace ve všech lidských činnostech, milující lidi, kteří dokážou přemýšlet a sdílet neobvyklé pohledy na svět. Přesvědčený kavárenský povaleč, který věří v nezastupitelnou roli kávy v rozvoji knihoven.

Mgr. Jan Kříž

Honza je absolventem CMTF Univerzity Palackého v Olomouci a pracuje jako knihovník na Fakultě sociálních studií MU. Od roku 2016 je také členem VV AKVŠ. Zajímá se o technologie a inovace v knihovnách a nejen v nich. Nezastavit se, zlepšovat, ptát se, zjišťovat, aplikovat a měnit. Občas si rád environmentálně zafilozofuje při používání rýče či sekačky a pozitivním působením s dávkou transcendentna prozkoumává hardwarové taje techniky. Má otevřenou duši a mysl pro všechny.

Workshop C: Vysokoškolské knihovny: KAM a PROČ

Potřebujeme řešit prostory, inovace ve službách, otevřenou vědu, odborné kompetence knihovníků, spolupráci s fakultami? Nebo nejraději všechno najednou? To vše ještě v návaznosti na strategické dokumenty MŠMT, MK a našich vysokých škol. A ideálně ještě v souladu se zajímavými trendy v zahraničí. Workshop k přemýšlení: na jakých hodnotách stojí naše práce, kam a proč chceme knihovny posunout? Očekávejte společné intenzivní zamyšlení nad důležitými rolemi knihoven a diskusi o našich prioritách.

PhDr. Hana Landová, Ph.D.

Hanka je ředitelkou Knihovny ČZU a od r. 2016 i předsedkyní Výkonného výboru AKVŠ. Její hlavní odbornou specializací jsou vzdělávací služby knihoven a management. Má zkušenosti jako Fulbright Research Scholar (Univ. of North Carolina – Chapel Hill) a je absolventkou programu LIBER Emerging Leaders. Je přesvědčená, že knihovna je nedílnou součástí každé vysoké školy a místo pro setkávání, sdílení, spolupráci a nové myšlenky. Má ráda zimní plavání, dlouhé pěší výlety a dobrý zelený čaj.

Mgr. Zuzana Matulíková

Zuzka je knihovnicí Ústřední knihovny Filozofické fakulty MU. Vystudovala KISK se zaměřením na design informačních služeb, kterému se věnuje i ve své práci. Dalším velkým tématem je pro ni projektový management, ze kterého úspěšně obdržela ověření profesní kvalifikace Manažer projektu pod NSK. Baví ji výzkumy, nové výzvy a posouvání se vpřed, miluje systematická řešení a nesnáší točení se v kruzích. Radost jí kromě práce vždy zaručeně udělá dobrá káva, sluníčko, bylinkový čaj a květiny všeho druhu.

Přednáška: Blíž, víc, intenzivněji: Budoucí trajektorie vztahů mezi výzkumnými a knihovnickými týmy

Výzkum a publikační činnost stále intenzivněji předpokládají systematickou, intenzivní a sofistikovanou práci s publikačními databázemi, veřejnými i instuticionálními datovými zdroji a repozitáři, bibliografickým ošetřením připravovaných studií i evaluací a diseminací studií již publikovaných. To vše nepřekvapivě vyžaduje jiné typy expertízy, než kterými obvykle disponují sami oboroví badatelé. Prezentace vycházející ze zkušeností s prací v domácích a mezinárodních sociálněvědních výzkumných týmech se proto bude věnovat možným modelům a rovinám spolupráce mezi knihovnou a výzkumem. Klíčovou tezí přitom je, že bez důsledného rozrušení hranic mezi těmito dvěma světy a bez vstupu knihovnic a knihovníků přímo do výzkumných týmů se silná, důsledně kumulativní a současně odborně i veřejně viditelná věda jednoduše neobejde.

doc. Mgr. Jakub Macek, Ph.D. (Masarykova univerzita)

Jakub je sociolog médií a ve své práci se věnuje především výzkumu mediálních publik a uživatelů komunikačních technologií. Přednáší a bádá na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity, kde v letech 2017–2020 vedl katedru mediálních studií a žurnalistiky. V minulosti pracoval jako novinář, má zkušenosti s řízením výzkumných projektů a v rámci programu Fulbright-Masaryk pobýval v roce 2017 na Pensylvánské státní univerzitě. A občas píše divadelní hry.