Pracovní skupina pro elektronické informační zdroje

Oblast elektronických informačních zdrojů (EIZ) nabývá pro vysokoškolské knihovny opět na důležitosti. Důvodů je celá řada – od změny business modelů v oboru, přes vyjednávání o podobě transformačních smluv s vydavateli, až po proměnu samotných vysokoškolských knihoven a jejich očekávaných rolí v rámci vzdělávacího systému. Vysokoškolské knihovny se stávají stále aktivnějšími hráči v rámci škol a čím dál více se zapojují do vzdělávacího procesu i do oblasti vědy a výzkumu. Obě tyto oblasti procházejí také významnou změnou, mj. umocněnou probíhající pandemií, která zesílila potřebu rozvoje e-learningu a blended learningu.

Všechny tyto změny vyžadují redefinici přístupu knihoven k elektronickým informačním zdrojům.

AKVŠ vždy vnímala elektronické informační zdroje jako důležitou součást knihoven. Při AKVŠ fungovala v letech 2002 až 2008 Odborná komise pro elektronické informační zdroje, jejímž cílem bylo koordinovaně řešit tehdy relevantní oblasti (pořizování, přístup, měření využití).

Pracovní skupina EIZ, která byla ustavena rozhodnutím Výkonného výboru AKVŠ dne 7. 12. 2021, navazuje na práci Odborné komise pro EIZ a klade si za cíl sledovat všechny podstatné trendy v oblasti elektronických informačních zdrojů, průběžně o nich informovat celou AKVŠ (formou 1-2 větších setkání ročně), a zároveň otevírat diskusi o oblastech, které v předpokládaném zaměření vyhodnotí zapojené školy jako důležité.

  • Jak vyhodnotit využití EIZ ve vztahu k výuce a vědě – co považujeme za relevantní ukazatele nad rámec počtu stažených FT/nákladů na jednotku?
  • ERM systém a jeho rozvoj – vysokoškolské knihovny mají k dispozici od CzechELib systém pro správu e-zdrojů (Electronic Resources Management System). Za dobu provozu tohoto systému se objevila řada požadavků na rozvoj jeho funkcionalit. Co jsou klíčové funkcionality pro vysokoškolské knihovny a kam by se měl tento systém rozvíjet?
  • E-zdroje nakupované prostřednictvím národního konsorcia CzechELib jsou pořizovány podle metodiky navržené Odbornou radou CzechELib a schválené Řídícím výborem. Část e-zdrojů ale podle této metodiky na podporu CzechELib nedosáhne. Jak by příp. bylo možné upravit metodiku, aby lépe pokrývala potřebu vysokoškolských knihoven?
  • S rozvojem open access vzrůstají také náklady vysokých škol na publikování v OA časopisech (tzv. APC). Propojením předplatného e-zdrojů a APC formou tzv. transformačních smluv by se měly u vydavatelů zohlednit obě strany – publikující i konzumující obsah. Jaké jsou klíčové aspekty transformačních smluv pro vysokoškolské knihovny/vysoké školy?
  • Kromě tradičních citačních metrik se objevuje řada dalších ukazatelů, které se snaží zmapovat dosah a dopad publikací, tzv. altmetriky. Toto téma je v ČR zatím v počátcích, úkolem pracovní skupiny je v této oblasti vzdělávat knihovnickou komunitu a přenášet dobrou praxi ze zahraničí.
  • Považujeme za podstatné, aby byly vysokoškolské knihovny navzájem lépe informovány o EIZ, které pořizují, považují za zajímavé k pořízení/vyzkoušení, jaké mají zkušenosti se zkušebními přístupy nebo jaké e-zdroje zvažují. Nástroj pro sdílení tohoto typu informací by usnadnil výměnu zkušeností a zároveň byl vhodnou platformou pro přípravu budoucích konsorciálních nákupů prostřednictvím CzechELib.

Od ledna 2022 se bude pracovní skupina scházet pravidelně každé druhé pondělí v měsíci v MS Teams. Tato neformální schůzka bude začínat v 8:30, abychom ji stihli ještě před dalším pracovním programem, a bude trvat cca hodinu. Cílem je pravidelně se vidět, sdílet, co je kde nového, a jak postupují práce na tématech, která považujeme za důležitá. Nepředpokládáme nezbytně účast všech na každé schůzce, pokud vám to občas nevyjde, nevadí.

Chcete se přidat? Kontaktujte prosím Václava Šubrtu (subrta@vse.cz) nebo Lucii Panchártek Suchou (lucie.panchartek.sucha@ruk.cuni.cz). Vítáme všechny, koho problematika EIZ zajímá – i začátečníky, kteří chtějí načerpat inspiraci.

Pracovní skupina má zřízenou e-mailovou konferenci akvs-eiz@cesnet.cz.

Kontakt

Mgr. Lucie Panchártek Suchá

předsedkyně pracovní skupiny EIZ
vedoucí oddělení EIZ, Ústřední knihovna
Univerzita Karlova

e-mail: lucie.panchartek.sucha@ruk.cuni.cz


Ing. Václav Šubrta

místopředseda pracovní skupiny EIZ
ředitel Centra informačních a knihovnických služeb
Vysoká škola ekonomická v Praze

e-mail: subrta@vse.cz